İngilizce Sanat Atölyesi Başlıyor!


İngilizce Sanat Atölyesi Kasım ayında başlıyor! Minik sanatçılarımız mandala, origami, scamper gibi teknikleri kullanarak farklı sanatsal çalışmalar yapacak. Hem de İngilizce konuşan bir eğitmen (Bahriye Gair) eşliğinde… Küçük sanatçılar bu atölye çalışmalarında farklı sanat tekniklerini pekiştirirken küçük kaslarını geliştirecek ve değişik sanat malzemelerini kullanacaklar.  Yapılan araştırmalarda sanat çalışmalarının çocukların yeni öğrendikleri yabancı dilleri desteklediği görülmüştür. İngilizce sanat atölyesi çalışmaları, 5-8 yaş grubundaki çocuklara yönelik düzenlenecek olup program detaylarına aşağıda yer verilmiştir. Atölye detaylarına ve tarihlerine web sitemizdeki ‘Atölyeler’ sayfasından ulaşabilirsiniz.

MANDALA

Bağımsız Mandala çalışma açıklamaları (Özgün Mandala)
Grup Mandala (Baş döndüren Mandala)
Gerçek objeleri kullanarak yapılan grup Mandala (Eğlenceli Grup Mandala)
Atölye çalışma grup değerlendirmesi (Duygular ve eğlenceli fotoğraflar)

Mandala karmaşık soyut bir dizayndır ve genelde çizimlerin ortası yuvarlak bir formla başlar. Mandalanın anlamı yuvarlaktır. Ortası yuvarlak yapılan bu resim değişik semboller, geometrik şekiller ve çizgilerle büyür. Çoğu şekiller tekrarlanır. Mandala’da kullanılan çoğu motif doğa’da görülür örneğin çiçekler, salyongozun kabuğu, deniz kabukları, ağaç gövdeleri ve samanyolu. Esas itibariyle Mandala iç dünyamız ile gerçek dünyayı temsil eder. Mandalayı yapmak hem spiritüel hemde ilham verici bir çalışmadır. Herkesin yaptığı mandala kendini temsil eder çünkü bu özgür olarak seçilen bir motif çalışmasıdır sadece o kişinin özgün yaratıcı fikrini temsil eder.

ORİGAMİ

Origami çalışma tanıtımı
Origami deniz hayvanları
Origami deniz hayvanlarından resim oluşturma
Özgün Origami yaratma
Atölye çalışma grup değerlendirmesi (Duygular ve eğlenceli fotoğraflar)

Origami bir Japon sanatıdır ve kağıdı katlayarak dekoratif bir şekle yada figüre dönüştürme sanatıdır. ‘Ori’nin anlamı katlamak ve ‘kami’nin anlamı ise kağıttır. Kağıdı katlayarak 3 boyutlu forma yada daha komplex bir şekle çevirebiliriz. Origami çocukların yönerge izlemelerine yardım eder ayrıca onların göz ve el koordinasyonun gelişmesine yardımcı olur. Çocuklar yaptıkları origamilerden çok hoşlanırlar ve bunları eğlenerek yaparlar. Origami sanatı çocuklara sıralayarak uygulama yapmayı, dikkat toplama, sabırlı olma ve matematiksel düşünmeyi sağlar. Yaratıcılıkları ve hafızalarınında gelişmesine yardımcı olur.

SCAMPER

Scamper tekniğinin tanıtımı
Scamper çalışmasına başlama
Atölye çalışma grup değerlendirmesi (Duygular ve eğlenceli fotoğraflar)

Scamper tekniği yaratıcılığa kıvılcım katar ve karşınıza çıkan her problemde kullanılabilir. Bu teknik minik basamaklara bölünmüştür o yüzden kullanımı kolaydır. Scamperin dayandığı ana temel yeni olan herşey modifike edilen var olan şeydir. Kullandığı aşamalar ise yerine geçirmek, birleştirmek, adapte etmek, büyütmek, başka bir şey yerine kullanmak, elemek ve yeniden düzenlemektir. Çocuklar bu öğretici, yaratıcı aynı zamanda eğlendirici çalışmayı çok severler. Bu etkinlik yaratıcılığı ve problem çözmeyi destekler.

EL SANATLARI

El sanatları tanıtımı
Arkadaş bileziğinin yapımı
Anahtarlık yapımı
Atölye çalışma grup değerlendirmesi (Duygular ve eğlenceli fotoğraflar)

İnsanların ellerini kullanarak objeler yapması eski devirlere uzanır. El sanatları çocukların küçük kaslarını geliştirir aynı zamanda onların renk, sayı ve deneysel gözlemlerinin gelişmesine yardımcı olur. Çocuk ruhu kullanarak ya da boyanın kurumasını beklerken bilimsel gözlemler yapar ve kendi yaratıcı fikirlerinin gelişmesine destek olur. Bu fikirler için çocuk yaratıcılığını kullanır ve bu onun özgüvenin gelişmesini sağlar. Özellikle gerçek hayatta kullanılan objelerin yapımı çocukları çok mutlu eder.

Comments are disabled.