Animasyon Atölyesi

Yaş Grubu: 5-12 yaş
Atölye Süresi: 4 saat
Eğitmen: Yönetmen Deniz Öcal – www.denizocal.com
Katılımcı Sayısı: Maksimum 10 kişi

Atölye İçeriği

 

Stop Motion Animasyon Atölyesi, çocukların kendi hayalindeki karakteri yaratması, üç boyutlu halde üretmesi, kendi yaratacağı hikâyesi dâhilinde fotoğraflayarak filme dönüştürmesinden oluşuyor.

Aşamalar:

-Çizerek karakter tasarımı yapmak

-Karakterin özelliklerinin hem dış görünüş hem de içsel özelliklerinin belirlenmesi (Kişilik özelliklerinin ortaya çıkması)

-Karakter tasarımının 3 boyutlu şekilde oyun hamurları ile yapılması (Öğrenci isteğine göre farklı malzemeler kullanabilir. Örnek: Lego, keçe, kâğıt, kumaş)

-Kendi hikâyelerinin yaratımı

-Üretilen hikâyenin kare kare görselleştirilip, anlatımının story-board tekniğinde hazırlanması

-Çekimin yapılması

Atölye online olacağı için katılımcılar evlerinde uygun olan mobil telefonlara önceden belirlediğimiz aplikasyonu kuracaklardır (Öğrencinin yaşına ve kullanım kabiliyetine göre bilgisayarda da yapabilir). Atölye sonunda katılımcılar kendi filmini üretmiş ve istediği zaman tekrar üretebilecek durumda olacaktır.

Geçmiş atölyeye ilişkin videoyu izleyebilirsiniz.

Eğitmen
Hakkında

Deniz Öcal

1978 Edirne’de dünyaya geldi. Mimar Sinan Üniversitesi Grafik Bölümü’nden mezun olduktan sonra on sene boyunca reklam ajanslarında Sanat Yönetmenliği yaptı. 2010 senesinde çocukluk hayali animasyon (çizgi film) yapmayı öğrenmek için istifa etti. Altı ay içinde ilk kısa animasyon filmi ile Akbank Film festivali seçkisine seçildi. 2011’de yaptığı ikinci filmi “Vitality” ile Amerika’da uluslararası bir sanat yarışmasında son 36’ya kaldı. 2011 yazında senaryosu ile Canlandıranlar Yetenek Kampı’na seçildi ve “Obsessev” filmini bitirdikten sonra yurtdışında birçok festivalde gösterim hakkı kazandı. Miami Film Festivali’nde son beş finaliste kaldı. 2013’ten beri yaptığı atölyeler ile animasyon yapmak isteyen çocuklara kendi bilgilerini aktarıp, yol gösteriyor.